Dag 1: Oslo – Amman
Avreise fra Oslo Gardermoen med rutefly til Amman. Ved ankomst blir vi møtt på flyplassen og kjørt til hotellet for innsjekking og overnatting.
Dag 2: Amman – Madaba – Mount Nebo – Petra (frokost / middag)
Vi starter dagen med kjøretur til den hyggelige, kristne byen Madaba, kjent for sine imponerende mosaikker. I St. Georgs kirke ser vi det berømte mosaikkartet over Jerusalem og Palestina fra 500-tallet, oppdaget i 1896.
Videre går turen til Mount Nebo, et viktig kristent pilegrimsmål som ligger 808 meter over havet. Ifølge tradisjonen var det her profeten Moses skuet ut over Det lovede land etter 40 år i ørkenen. Området rommer også et italiensk kloster, og pave Johannes Paul II besøkte stedet i år 2000. Fra utsiktspunktet har vi flott panoramautsikt mot Jerusalem og Jordandalen.
Vi fortsetter langs den historiske Kongenes vei til Kerak, hvor vi ser den mektige korsfarerborgen fra 1100-tallet. Deretter går turen videre sørover til Petra, hvor vi sjekker inn på hotellet for middag og overnatting.
Dag 3: Petra (frokost / middag)
Etter frokost starter dagens høydepunkt: besøket i Petra, den tidligere nabateiske hovedstaden, skjult mellom fargerike fjellformasjoner i rødt og gyllent. Vi går gjennom den smale kløften inn til byen, hvor templer og gravkamre er hugget rett inn i fjellet med imponerende fasader og detaljer.
Vandringen er på rundt 8 km, men oppleves lett takket være de mange inntrykkene underveis. Vi har hele dagen til rådighet, med mulighet for lunsj på en av restaurantene i dalen. For de som ønsker, er det også tid til å gå trappene opp til det imponerende klosteret høyt over området.
Dag 4: Petra – Wadi Rum (frokost / lunsj / middag)
Vi kjører videre til Wadi Rum, et storslått ørkenområde kjent for sitt dramatiske landskap og lange beduintradisjoner. Her fortsetter vi i firehjulstrekkere langs deler av den gamle romerske veien. Ørkenen byr på sandsteinsfjell, naturlige steinbroer og formasjoner skapt av vind og tid.
Det blir mulighet for kameltur eller fottur gjennom området Siq al Barrah, en rolig ferd gjennom sand og fjell i hvite og rosatoner. Om kvelden overnatter vi i tradisjonelle beduintelt laget av geitehår – enkelt, men stemningsfullt. Kvelden tilbringes rundt leirbålet under en klar stjernehimmel. (Begrensede fasiliteter for dusj og toalett.)
Dag 5: Wadi Rum – Aqaba (frokost / middag)
Etter frokost kjører vi videre til Aqaba, Jordans kystby ved Rødehavet. Her finnes det muligheter for snorkling, båtturer eller bare avslapning ved sjøen. På kvelden anbefales en rusletur i sentrum, kjent for sine små gater, kaféer og basarer.
Dag 6: Aqaba – Dødehavet – Amman (frokost / middag)
Vi forlater Aqaba og kjører nordover mot Dødehavet, verdens laveste punkt. Her får vi tid til å bade og oppleve den spesielle følelsen av å flyte i det saltholdige vannet. Området er også kjent for mineralrik leire som brukes i hudpleieprodukter. På kvelden fortsetter vi til Amman for overnatting.
Dag 7: Amman – Jerash – Amman (frokost / middag)
Dagen starter med besøk på Citadellet i Amman, før vi kjører nordover til Jerash, en av de best bevarte romerske byene i Midtøsten. Her ser vi søylegater, templer, badeanlegg, forum og den monumentale triumfbuen – et imponerende innblikk i romersk byplanlegging.
Dag 8: Hjemreise (frokost)
Etter frokost går turen til flyplassen for hjemreise til Oslo. Vi tar farvel med Jordan, rike på opplevelser, historie og kontraster.